Původ a význam užívaných symbolů

06.06.2020

Občas jako přívěsky používám různé symboly, chcete-li se o nich dozvědět víc, přečtěte si tento článek.

Čtyřlístek    

Čtyřlístek patří ke světově nejznámějším symbolům. Má nám nosit štěstí, lásku, peníze a chránit náš majetek i nás samotné před zlem, nenávistí, únavou i přírodními živly. Podle legendy jej na Zem přinesla pramáti Eva, která si ho v rajské zahradě utrhla jako památku na ono nádherné místo. Původně se vkládal pod práh, pod postel či na okno, aby chránil domov. Také se věřilo, že pokud si jej dá svobodná dívka pod polštář, uvidí ve snu svého budoucího manžela. Veškerou výše jmenovanou moc má však pouze čtyřlístek darovaný či nalezený zcela náhodně

Čtyřlístek je složeným lístkem jetele. Běžně má tři samostatné lístky, pouze jeden z deseti tisíců má takovéto samostatné lístky celkem 4. Ještě větší vzácností je pak pětilístek nebo šestilístek. V Česku byl dokonce jednou nalezen devítilístek, nicméně světový rekord drží Japonsko, kde v roce 2009 našli jetel s 56 lístky! 

Čtveřice lístků symbolizuje čtyři živly - vodu, oheň, zemi a vzduch, roční období, ale také víru, naději, lásku a samozřejmě štěstí. To se ale dostaví pouze v případě, že je čtyřlístek objeven náhodou či obdržen jako dar.

Podle irské tradice pak trojlístek značí Svatou Trojici: Otce, Syna a Ducha Svatého (Trojlístek neboli shamrock je ostatně atributem sv. Patrika a neoficiálním symbolem Irska). Čtyřlístek pak značí Boží Přízeň.

Sova

Ve starověkém Řecku platila sova za symbol moudrosti a vědění. Byla společnicí bohyně moudrosti a spravedlivé války Athény, rovněž ale i titánky Hekaté, jež se později stala patronkou čarodějnic. Proto bývá často sova (podobně jako kočka) spojována s magií a čarodějnictvím a získala trochu negativní obraz, tak je tomu např. u severských či anglosaských národů. Pro starověké Egypťany byla zase spojena s Královstvím mrtvého slunce, s místem kde Slunce (Ra) setrvá předtím, než znovu vstane. Sovy byly zasvěceny Slunci a dohlížely na něj v době, kdy se plavilo v podsvětí. Díky tomuto aspektu a jejich dávnému spojení se sluncem, jsou sovy používány jako symbol v rituálech zimního slunovratu a v ceremoniích, které vzdávají úctu a žehnají zemřelým. U slovanských národů pak existuje lidová pověra, podle níž sýček obecný přináší neštěstí a věští svým houkáním smrt.


Květ života

Květ života je po celém světě velmi dobře známým diagramem stvoření a řadí se k  nejvýznamnějším symbolům posvátné geometrie. Pro mnoho různých kultur je posvátným a je jedním z nejstarších grafických symbolů zobrazovaných po celém světě, v náboženstvích či v architektuře. Květ Života znázorňuje základní matrici Stvoření prostoru, času a všech forem, a také provázanost a jednotu veškerého existujícího života. Můžeme ho najít jako vzor ve vitrážových oknech, jako prvek na oltářích, hrobkách, ale také jako ochranný symbol na předmětech denní potřeby. Vychází z prvotního symbolu vesica piscis (Tvar vzniklý průnikem dvou kruhů o stejném poloměru, které se protínají tak, že střed každého z kruhů leží na obvodu kruhu druhého. Symbolizuje Bránu života neboli zrození duality a zrození člověka jako trojice ducha-těla-duše. Souvisí s označením Krista "rybářem lidí".), který znázorňuje okamžik prvotního impulzu Stvoření. 

V tomto symbolu lze nalézt všechny základní stavební kameny vesmíru, které nazýváme platónské pevné látky/platónská tělesa: tetraedr (oheň), hexaedr (země), oktaedr (vzduch), dodekaedr (éter) a ikosaedr (voda). Všechny tyto tvary jsou obsaženy v Metatronově krychly, která je klíčem stvoření, z ní vznikají veškeré útvary posvátné geometrie, z nichž vychází celé stvoření. Skrze ni získáváme klíč k neohraničenosti uvnitř ohraničeného stvoření. Metatronova krychle je obsažena v Květu života a z něj vzniká.

Uprostřed Květu života se pak nachází bezrozměrný bod, místo posvátného středu. Bod, který existuje a zároveň neexistuje - jde o dokonalou boží dichotomii. Z tohoto bodu "odnikud" se šíří vlnová energie, která prozáří prvotní vesmír v podobě energetických "kruhů".

Mandala

Slovo mandala pocházející ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu a znamená kruh, oblouk, magický oblouk. V náboženském kontextu je to symbolický obrazec tvořící posvěcený prostor. V indických náboženstvích pak symbolizuje vesmír obklopující božstvo. Člověk, který do ní při rituálu či meditaci proniká, spatřuje božstvo a stává se součástí mandaly - kosmu. Je to nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. Veškeré mandaly vycházejí z Květu života a mají tedy podobné duchovní vlastnosti.

Osmička

Nikoho asi nepřekvapí, že ležatá osmička je symbolem nekonečna. Málokdo už ale ví, že je provázána s uroborem - drakem či hadem požírajícím vlastní ocas. Tento významný hermetický a alchymický symbol bývá totiž na mnoha kresbách stočený právě do tvaru ležící osmičky. Představuje cyklickou podstatu věcí, nekonečný návrat od konce k začátku, vlastně přirozený řád lidské existence a života jako takového. Had či drak je občas doprovázen latinským textem "Draco interfecit se ipsum, maritat se ipsum, impregnat se ipsum," neboli "Drak se sám zabíjí, žení se sebou samým, oplodňuje sebe sama." Vyjadřuje, že "Vše je Jedno."

Symbol urobora pochází ze starověkého Egypta, kde byl zobrazován v podsvětních knihách a pohřební ikonografii.

Na některých zobrazeních je tento plaz z poloviny světlý a z poloviny tmavý, čímž naznačuje symboliku jin-jang, duality věcí, které se vzájemně doplňují a tvoří dokonalý celek.

Fatimina ruka/Hamsa

Tento symbol ve tvaru lidské dlaně (jedná se o dlaň pravé ruky) pochází ze starověké Mezopotámie, kde byl spojován s bohyní plodnosti, lásky, pohlavního života a války Ištar/Inannou, a je hodně rozšířený v oblasti Středního východu a severní Afriky. Ruka Fatimy (někdy tém Mariina ruka) je energeticky mocný ochranný symbol představující božské vedení, ukazuje správný směr, dodává sebevědomí, zbavuje strachu, chrání před neštěstím, ochraňuje slabé a nemocné. Ruce, které žehnají, léčí, tvoří, láskyplně objímají a hladí, jsou spojené se srdcem, a jsou proto nástrojem univerzální životní síly a magické moci.

Tvar ruky má dvojí provedení, pokud jsou tři vztyčené prsty u sebe - symbolizují a přitahují štěstí, jsou-li však od sebe odtažené, jde o amulet odrážející negativní energie. Tento talisman slouží často jako ochrana proti uhranutí. S tím souvisí fakt, že se uprostřed posvátné dlaně často objevuje symbol lidského oka odkazující k božské prozřetelnosti a intuici.

Hlavním mottem tohoto talismanu je pak posvátná ženskost, chrání hlavně nastávající matky a novorozence, podporuje plodnost, dává sílu a duchovní moudrost. Z tohoto důvodu je dobré pořídit si tento symbol v podobě stříbrného přívěšku, jelikož stříbro je kovem zasvěceným magické Luně, a má tedy vztah k měsíčním bohyním.

Slon

Sloni jsou po celém světě považováni za symboly štěstí, moudrosti a zkušenosti. Pro svůj sociální život představují také symbol loajality, společenství a jednoty. V hinduistických představách byl otec všech slonů Airavata zvířetem, na němž jezdíval bůh Brahma.Pro nás je však nejznámější vyobrazení hinduistického boha Ganéšy se sloní hlavou představující věrnost, inteligenci a sílu. Obecně je Ganéša považován za boha štěstí, úspěchu, je odstraňovatelem překážek, dárcem harmonie, ale rovněž bohem vzdělání, poznání a moudrosti, literatury a také krásných umění. Védský bůh Indra (bůh hromů, deště, říčních toků a blesků) pak bývá nejčastěji vidět se silným bílým slonem po svém boku.

Také v buddhismu hraje slon zvláštní roli, protože než se Buddha znovuzrodil jako člověk, žil na zemi jako bílý slon. Symbol slona vyjadřuje mentální sílu a probuzení, nacházíme ho v roli duchovního průvodce pomáhajícího na naší cestě. Slon v buddhismu představuje mocného nebeského tvora nesoucího Buddhův drahokam splněných přání - nalezení vnitřního klidu, vyrovnanosti nebo pocitu naplnění života.

V křesťanství symbol slona označuje střídmost, cudnost, a trpělivost. Jsou vyobrazeny v různých starověkých uměleckých dílech a věří se, že představují Adama a Evu ve svých mužských a ženských podobách. Kdysi se také předpokládalo, že sloni nemají kolena a proto symbolizují "pád člověka". Padlý slon představoval osobu, která upadla do hříchu.

Mnozí pak věří, že vyobrazení slona se zvednutým chobotem nás "osprchuje" požehnáním a štěstím a zamezí odlivu peněz.

Půlměsíc

Půlměsíc, především ve spojení s hvězdou, je dnes považován za symbol islámu, přestože v Koránu ani žádné z legend půlměsíc zmíněn není. Ve starověkém Řecku představoval půlměsíc panenskou bohyni lovu Artemis, Slunce pak symbolizovalo jejího bratra Apollóna. Na mnoha vyobrazeních má Artemis/Diana na své čelence právě půlměsíc - ovšem otočený špičkami vzhůru. Jelikož byla Diana panenskou bohyní, začal být tento tvar občas používán i jako symbol panenství. To můžeme dobře vidět např. v římskokatolické ikonografii, kde bylo v módě (cca v 15. století) vyobrazovat Pannu Marii buď sedící, nebo stojící na půlměsíci. A to není jediné spojení s křesťanstvím! Symbol půlměsíce totiž původně představoval i rybu, která je považována za hlavní symbol prvotních křesťanů. Latinské slovo Ichtys totiž může být vnímáno jako kryptogram - slovo složené z prvních písmen slovního spojení: Ježíš Kristus, Boží syn, Spasitel. V alchymistických textech byl tvar půlměsíce často používán jako znak pro stříbro. A pokud jste četli Čas čarodějnic, víte, že půlměsíc s hvězdou je symbolem Matthewa de Clermont. :-)



© 2019 Výroba šperků. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky